Пакет мобилност – регулации за оператори и шофьори от трети държави
Kакво Пакет мобилност - регулации за оператори и шофьори от трети държави
Тъй като държавите-членки все още са в процес на оформяне на своите практики за прилагане на Пакет мобилност, започваме да придобиваме известна яснота относно третирането на операторите от 3-ти държави, както и на шофьорите, наети от агенции за временна работа. Някои национални практики са обобщени от Европейския орган по труда в неговия
1. Третиране на предприятия, установени в трети страни
Европейският орган по труда е попитал държавите членки за техните практики за третиране на оператори от трети страни, извършващи транспортни операции на тяхна територия. Няколко държави-членки (BG, DK, HU, LT, RO, SE, SI) не посочиха специални мерки, но други държави (CZ, ES, FI, FR, IT, IE, SK) посочиха възможни разлики в третирането между установените предприятия в рамките на ЕС и оператори от трети страни.
Член 1, параграф 4 от Директива 96/71/ЕО и член 1, параграф 10 от Директива (ЕС) 2020/1057 забраняват на държавите-членки да третират по-благоприятно предприятия, установени в държава, която не е членка на ЕС, отколкото предприятия, установени в държава-членка на ЕС . На тази бележка наистина има разлики в документите, които трябва да бъдат попълнени от транспортните компании, когато изпращат работници в страни от ЕС. Поради факта, че системата IMI не е отворена за оператори извън ЕС (с изключение на Обединеното кралство), по-голямата част от страните разполагат с национални административни системи, ”които изискват операторите от трети държави да уведомяват същите (или по-подробна) информация от приложимата за операторите от ЕС съгласно новите разпоредби на ЕС“.
Задължения за уведомяване
Въпреки че не е възможно оператори от трети държави да уведомяват декларациите за изпращане чрез IMI, държавите-членки могат да изискат от тях да го направят чрез националните регистри. Такъв е случаят с Франция, където националната онлайн система SIPSI за изпращане на уведомления позволява на френските органи да събират декларации за командироване от предприятия, установени в трета държава.
Ситуацията е различна например в Чехия и Словакия, където понастоящем не се изисква от предприятия от трети държави да уведомяват командированите водачи. Това се дължи на факта, че в тези страни не е въведена национална система за уведомяване за оператори от трети страни. Тази ситуация може да е подобна в други държави-членки, където не е установена паралелна национална система.
Други административни изисквания
Държавите членки могат също така да прилагат различни изисквания към оператори от ЕС и извън ЕС по отношение на запазването на документи или други административни разпоредби. В Чехия има „общо задължение за чуждестранните работодатели, които изпращат свои служители да извършват работа на територията на Чехия, да пазят копия от трудовите договори, включително техния превод на чешки език (…). Скорошно изменение на Закона за автомобилния транспорт приложи тази разпоредба по начин, по който това задължение се прилага за оператори на автомобилни превози от трети страни (…).“,
Във Франция транспортните предприятия извън ЕС трябва да имат представител на територията на Франция, който може да поддържа връзка с националните контролни служители.
2. Приложимо право за работа чрез
агенции за временна заетост и командироване в рамките на група