Задължителни тахографи

за микробусите и леките автомобили от 2026 година

Mикробусите по европейски път

Разширяването на задължителния тахограф за превозни средства с тегло 2,5 тона или повече в международен трафик изправя автопарковете пред нови предизвикателства.

От август 2023 г. новите търговски превозни средства с тегло 3,5 тона или повече се доставят само с новата втора версия на интелигентния тахограф, а първите превозни средства в съществуващия европейски автопарк вече са преоборудвани с устройства като VDO DTCO 4.1. Това, което много хора все още не знаят обаче, е, че от 1 юли 2026 г. задължението за използване на тахограф в международната логистика ще се прилага и за напълно нов клас превозни средства: ванове и лекотоварни превозни средства, чиято максимална маса, включително ремаркета или полуавтомобили – ремаркета, надвишаващи 2,5 тона и които се използват в трансгранична логистика на товари или каботажни превози, трябва след това да записват своите данни за шофиране с помощта на тахографа. Това води до напълно нови задачи за съответствие както за операторите на автопаркове, така и за шофьорите. В тази публикация в блога бихме искали да разгледаме изчерпателно най-важните задължения, пред които са изправени сега – но също така да обсъдим потенциалните предизвикателства и ползи от този регламент.

Тези задължения за съответствие ще се прилагат за автопаркове и водачи в бъдеще

С въвеждането на задължителни тахографи за ванове и лекотоварни превозни средства от 2026 г. логистичните компании ще трябва да се адаптират към някои основни задължения. Тахографът записва времето за шофиране и почивка на водачите и по този начин гарантира спазването на законовите разпоредби. Това служи не само за осигуряване на безопасност по пътищата, но и за справедливо таксуване на работните часове. Основните задължения за операторите на автопаркове включват:

– правилното монтиране и редовна проверка на тахографите в превозните средства,
задаване на фирмено заключване в интелигентния тахограф с фирмената карта за защита на данните, съхранявани в устройството, срещу неоторизирано изтегляне,
– планиране на обиколки в съответствие с изискванията на Регламент (ЕО) № 561/2006,
– точното записване на времето за шофиране и почивка,
– редовно изтегляне на данни от тахографа и картата на водача в определена система за архивиране,
– архивиране на тези данни за най-малко 12 месеца,
– повишаване на осведомеността и обучение на водачи за правилното използване на тахографи,
– съответствие с националните и международните разпоредби.

Шофьорите имат и нови задължения за изпълнение, а именно:

– получаване на валидна шофьорска карта навреме, ако все още не е налична,
– носещ карта на водача, на която могат да се съхраняват данните от тахографа за най-малко 56 дни,
– точно записване на тяхното време за шофиране и почивка, включително работни часове и почивки,
– последващо записване на дейности, които не са записани от тахографа и съхранени на картата на водача,
– поддръжка с редовно изтегляне на данни от тахографа и картата на водача в определена система за архивиране,
– задължението за сътрудничество с властите при проверка на данните от тахографа,
– спазване на законоустановеното време за шофиране и почивка и всички други разпоредби за съответствие на Пакета за мобилност на ЕС по отношение на командироване и каботаж,
– редовна проверка на тахографа за правилно функциониране,
– участие в курсове за обучение и други мерки за по-добро разбиране на използването на тахографа.

Тези мерки са от решаващо значение, за да останете в съответствие със законовите изисквания.

Нови правила за ванове – за какво още трябва да внимавате?

В допълнение към тези задължения, свързани с използването на тахографа, има и по-специфични въпроси, които операторите на автопаркове си задават, например: Какво ще стане, ако превозно средство от този клас (2,5 до 3,5 тона) се използва както на национално, така и на международно ниво? Трябва ли и националните обиколки да се записват на тахографа? Понастоящем има прост отговор на това: Не. Това е така, защото в този случай се прилагат съответните национални разпоредби за водачите и в момента не знаем нито една европейска държава, която да задължава микробусите да записват дейността си с тахографа в националния товарен транспорт . Въпреки това не може да се изключи адаптиране на националните разпоредби към разпоредбите на ЕС.

Тахограф

Въпреки това, ако тахографът вече е на борда, тъй като се извършва и трансгранично шофиране, все още е възможно да използвате устройството – без това използване да води до отрицателни последици по време на проверки. Тахографът може да бъде настроен на състояние „извън обхвата“ или „не е необходимо записващо оборудване“. В това състояние тахографът продължава да записва пълния набор от данни. Предупрежденията за нарушение, като например шофиране без валидна карта на водача или превишаване на времето за шофиране, се потискат от тахографа. Забележка: Моля, спазвайте съответните национални разпоредби!

От гледна точка на здравословните и безопасни условия на труд обаче все още има смисъл да се придържаме към разпоредбите на Пакета за мобилност на ЕС и в националния товарен транспорт, което е от полза за безопасността на водачите, наред с други неща.

Някои шофьори също се притесняват, че данните от тахографа могат да се използват за проверка и санкциониране на превишена скорост със задна дата. Например превозните средства, превозващи товари с допустима максимална маса над 3,5 тона, подлежат на ограничение на скоростта. Граничната стойност (V-max) за съответната скорост е максимум 90 км/ч за тези превозни средства. Задава се от персонала на сервиза по време на инсталирането и последващото калибриране на тахографа, което взема предвид модела на автомобила и гумите, наред с други неща.

Това специално законодателство за ограничаване на скоростта изрично не се прилага за микробуси и леки търговски превозни средства с общо тегло на превозното средство от 2,5 до 3,5 тона – и следователно сервизите трябва да настроят V-max на 220 км/ч, така че тахографът да не съхранява данни за превишена скорост. Но бъдете внимателни: дигиталните тахографи като VDO DTCO 4.1 все още имат памет за скорост, която непрекъснато записва последните 24 часа чисто време на шофиране в решетка от секунди. Тези данни могат да бъдат анализирани след инциденти, например. И по принцип този регламент не освобождава водачите на микробуси и лекотоварни превозни средства от задължението да спазват съответните национални правила за движение по пътищата и местните ограничения на скоростта.

Преодоляване на предизвикателства чрез ранно планиране

Естествено, тези многобройни нови задължения поставят операторите на автопаркове и водачите пред редица предизвикателства – особено ако все още не са запознати с тази технология. Започвайки с разходите за закупуване и инсталиране на тахографи и обучение на водачи. Преходът към нова система изисква време и ресурси, което може да доведе до временни ограничения в работата.

Ранното планиране на въвеждането на тахографи в ванове и леки търговски превозни средства е от съществено значение за осигуряване на гладки процеси и бърза интеграция. Компаниите трябва да проверят на ранен етап какви технически адаптации са необходими в техните превозни средства и да започнат своевременно да обучават водачите си. Освен това контактът със сервиза на автопарка трябва да се търси отрано, така че преходът в крайна сметка да не се провали поради пълните календари на работилницата.

Предварителното планиране позволява на компаниите да сведат до минимум потенциалните затруднения и загубите на производителност. Те също така имат възможност да се адаптират към новите изисквания и да обучат служителите си с подходящо темпо, ако се погрижат за инсталирането на тахографите достатъчно рано.

Възможни предимства на задължителните тахографи за автопаркове и шофьори

Въпреки тези първоначални предизвикателства, въвеждането на задължителни тахографи за ванове и лекотоварни превозни средства в трансграничния товарен транспорт също предлага значителни предимства. Например точното записване на времето за шофиране и почивка не само допринася за спазването на законовите разпоредби, но и за безопасността на пътя като цяло. Данните от тахографа позволяват и по-ефективно планиране на маршрути и работни часове.

Подобреното планиране води до оптимално използване на превозното средство и намаляване на празните пробези. Надеждните данни от тахографа могат да се използват и при администриране на такси за изминато разстояние или за отчитане на заплатите. Освен това тези данни са добра основа за насърчаване на доверие и прозрачни отношения с шофьори и клиенти. Използването на софтуер за управление на автопарк, предлага допълнителни възможности за оптимизиране на оперативните процеси.

Затова препоръчваме всички логистични компании да започнат да се справят с предстоящия преход сега, за да осигурят успешно внедряване и да се възползват от положителните ефекти на задължителния тахограф за своите автопаркове и шофьори.

Научете как да намалите разходите си!​

Вашата компания харчи ли много за Гориво, Пътни Такси, ДДС, Акциз, AdBlue® и бихте ли искали да намалите тези разходи?
Попълнете нашия въпросник или се свържете с нас за да ви покажем как може да направите това!