Съдът на Европейския съюз (ЕС) обяви важно решение, с което отменя изискването за връщане на товарните автомобили на всеки осем седмици в държавата на тяхната регистрация. Това решение е част от по-широкото съдебно дело, оспорващо втория пакет „Мобилност“, който бе приет през 2020 г. с цел по-строго регулиране на транспортния сектор в Европа.
Реформите, известни като Пакет за мобилност, предизвикаха сериозни разногласия между страните членки на ЕС, разкривайки дълбок конфликт в сърцето на вътрешния пазар на Съюза. Този пакет имаше за цел да подобри условията на труд за шофьорите на камиони, като въведе нови правила за почивките, заплащането и правото на извършване на каботажни превози в други държави от ЕС. Докато западноевропейските страни го възприеха като необходима стъпка за защита на работниците, много от страните в Централна и Източна Европа го видяха като заплаха за конкурентоспособността на техните транспортни фирми.
Съдът на ЕС реши да отмени само задължението за връщане на превозните средства на всеки осем седмици, като посочи, че при приемането на тази мярка Европейският парламент и Съветът на ЕС не са разполагали с достатъчно информация, за да оценят нейната пропорционалност. Въпреки това, останалите искания на седемте държави бяха отхвърлени, което означава, че останалите разпоредби на пакета „Мобилност“ остават в сила.
Пакетът „Мобилност“ разкри географски разделения в ЕС. Западноевропейските страни, като Франция и Германия, подкрепят пакета като средство за защита на социалните права и гарантиране на равни условия на конкуренция. От друга страна, много от страните в Централна и Източна Европа го виждат като протекционистка мярка, насочена към защита на западните транспортни компании за сметка на техните по-малки конкуренти.
Този спор отразява по-дълбоки противоречия относно баланса между икономическата свобода и социалните права в ЕС. Мерките в пакета „Мобилност“ се стремят да предотвратят практики като регистрацията на компании в страни с по-ниски данъци и разходи, но които реално оперират в други държави от ЕС, избягвайки по-високи социални разходи.
Това съдебно решение е от решаващо значение за бъдещето на транспорта и конкуренцията в ЕС. То подчертава продължаващите предизвикателства пред Съюза в опита му да намери баланс между социалните права на работниците и икономическите свободи на фирмите. Докато ЕС се стреми към справедливи търговски условия и защита на правата на шофьорите, това решение ще продължи да влияе върху транспортния сектор в Европа и разделението между източните и западните членки на Съюза.